Corona Braşov Wolves – SC Miercurea Ciuc 3-1

În weekend iubitorii de hochei au avut parte de un adevărat derby care le-a adus față în față pe eternele rivale Corona Braşov Wolves – SC Miercurea Ciuc, în dublă manşă, jocurile fiind ultimele dinaintea începerii playoff-ului în Erste Liga.

În prima partidă, disputată vineri la Braşov, Corona s-a impus cu 3-1. „Lupii” au deschis scorul prin Gliga (6’24”), iar ciucanii au egalat la nici cinci minute. În repriza secundă Sirokovs a adus din nou formaţia gazdă în avantaj (27’18”)
În repriza a treia ocaziile s-au înmulțit la poarta echipei din Miercurea Ciuc, dar nu s-a mai înscris până în momentul în care echipa din Miercurea Ciuc a scos portarul. Cu două minute şi şase secunde înainte de final, Walls a înscris ultimul gol al partidei.

Corona Braşov Wolves şi-a asigurat astfel locul 5 în sezonul actual al Erste Liga. Lupii însă nu s-au mulțumit cu atât și au învins formaţia din Harghita şi pe terenul acesteia, în cea de-a doua partidă disputată duminică.
Corona Wolves s-a impus cu 4-2 (1-1, 1-1, 2-0), prin golurile lui Knyazev Sirokovs Zabuldovskyi şi Trancă.
Astfel lupii au terminat faza intermediară a Erste Liga pe prima poziţie a grupei 5-9, cu 24 de puncte în 8 partide.